Słów kilka o Łazarzu

Łazarz jest mieszkaniową dzielnicą Poznania przylegającą do centrum, od południowego zachodu, położona wzdłuż ul. Głogowskiej, wchodząca obecnie w skład dzielnicy administracyjnej Grunwald.

W dzielnicy mieszka prawie 40 tys. ludzi. Łazarz jest największym osiedlem na Grunwaldzie.

Zabudowa Łazarza jest XIX wieczna, ale nie koniecznie. Łazarz to głównie kamienice położone w obwodzie ulic Kolejowa – Hetmańska – Jarochowskiego – Wyspiańskiego. Nie oznacza to jednak, że w dzielnicy znajduje się tylko stare budownictwo. Przykładem są wieżowce na osiedlu Hetmańskim. 5 wieżowców znajduje się przy ulicy Dmowskiego, Hetmańskiej i Głogowskiej. Kolejny, 6 wieżowiec znajduje się przy ulicy Bogusławskiego. Łazarz to także nowe budownictwo. Niedawno powstałe nowe budynki przy ulicy Morawskiego oraz przy ulicy Palacza oraz nowa kamienica przy ulicy Dmowskiego.

Punktami charakterystycznymi Łazarza jest kościół Matki Boskiej BolesnejRynek Łazarski,Palmiarnia Poznańska oraz Park Wilsona.

Skarbami Łazarza są między innymi: Park Kasprowicza (znajdująca się w nim hala widowiskowo-sportowa Arena oraz odkryta letnia pływalnia) oraz Park Wilsona (a w nim Palmiarnia, muszla koncertowa, bodajże jedyna w Poznaniu i bunkier położony pod Parkiem Wilsona).